Westernové ježdění
Westernové ježdění - úvod
Westernové soutěže v České republice pořádá celá řada organizací. Nejstarší sportovní organizací, zabývající se westernovým sportem u nás, je Western Riding Club České Republiky (WRC ČR), jehož pravidla vychází z pravidel American Quarter Horse Association (AQHA), pravidla pro cutting pak od National Cutting Horse Association (NCHA). Pravidla pro reining bývala pro potřeby WRC ČR přebírána od National Reining Horse Association (NRHA), nyní jsou sjednocena s AQHA. V tomto seriálu o westernovém ježdění budeme vycházet nejčastěji z těchto pravidel.
Pod hlavičkou České jezdecké federace (ČJF) se jezdí reining podle pravidel Federation Equestre Internationale (FEI).
Aby v tom byl ještě větší zmatek, tak se i u nás můžeme setkat se závody oficiálně uznanými zahraničními organizacemi, které se pak jedou podle pravidel dané organizace, reiningové závody pod NRHA, nebo soutěže pro koně jednotlivých amerických plemen - např. soutěž pro registrované quarter horse podle pravidel AQHA apod. Pro uklidnění dodám, že podstata disciplíny zůstává vždy stejná, největší rozdíly jsou ve vypsaných úlohách - pokud je vypsána např. "úloha #2", je nutné si pro její naučení vybrat ta správná a aktuální pravidla.
Pro účast na většině závodů je také nutné mít vyřízené členství v dané sportovní nebo chovatelské organizaci, případně vlastnit potřebnou licenci (týká se jezdce i koně).
Alespoň základní přehled o westernových disciplínách je vhodný i tehdy, pokud se chystáme pořídit si koně na rekreační ježdění. Mnohé inzeráty obsahují formulky "vhodný na western". Některé westrnové disciplíny mají oproti jiným protichůdné požadavky na koně, proto je vhodné se při koupi koně zajímat i o to, na kterou oblast westernového ježdění je daný koník vhodný. Pro lepší představu o těchto věcech také právě vzniká tento seriál o westernových disciplínách a westernovém ježdění.
Samostatnou kapitolu pak tvoří rodeo. Pod tento název se dá schovat profesionální akce s jízdou na divokých koních či býcích, či boj o mistrovský titul pod hlavičkou Rodeo corralu Westerners International - CZ, nebo setkání jezdců na statku s uspořádáním dvou rychlostních soutěží. Každá z těchto akcí má svá specifika i pravidla, aneb není rodeo jako rodeo. O tom však až někdy později.
V nejbližších následujících dílech se podrobněji podíváme na jednu bohatě obsazovanou, náročnou a velmi rozmanitou westernovou disciplínu, kterou je trail.
Westernové ježdění - Barrel Race
Pokud jste sledovali předešlé díly seriálu o westernovém ježdění, možná vám neunikl určitý rozdíl ve výstroji, zejména v uzdění koní na fotkách z dílů věnovaných trailu a z dílů o disciplíně barrel race. Na trailu jsou koně na jednoduchých uzdečkách bez nánosníků, martingalů či jiných pomocných otěží, koně s pákovým udidlem jsou vedeni jednoručně, s kroužkovým udidlem obouručně. Pro rychlostní disciplíny jsou pravidla poněkud volnější.
Jsou povoleny i jiné druhy uzdění,
jsou povoleny různé martingaly,
nánosníky, jmenovitě je v pravidlech povolen i tie down (vyvazovací nánosník),
či obouruční vedení na páce. Rozhodčí může jezdci jednotlivé části uzdění zakázat, pokud neodpovídají pravidlům (pravidla určují povolené rozměry udidla a nepovolují určité tvary, které zraňují nebo působí koni nadměrné nepohodlí. I s povoleným typem uzdění však zůstává na ruce jezdce, nakolik bude jízda na daném udidle pro koně komfortní.)
Je povolen i jezdecký bičík.
Oblíbenost westernové disciplíny barrel race je na vzestupu. Někteří jezdci ji jezdí pro vítězství, jiní jen tak pro zábavu, nebo aby si koník na jednoduché trati zvyknul na práci v kolbišti. V tom případě ani jezdec nejede naplno, barel třeba jen obkluše. I takového jezdce však diváci u rychlostek tradičně výrazně povzbuzují.
Barely jezdí dospělí i děti, a můžeme se s touto disciplínou setkat i v parawesternu, kde se její hvězdou stal dokonce nevidomý Pavel Ondra.
Na trati barrel race tak můžeme vidět celou škálu plemen. Na hobby soutěžích zde můžeme potkat i chladnokrevníka, který však není svou stavbou těla vhodný a ve vyšších soutěžích se v rychlostních disciplínách prakticky nevyskytuje.
Stavbou těla jsou v nevýhodě poníci a menší koně, kteří musejí své malé rozměry dohánět větším výkonem.
Nejčastěji jsou v soutěži vidět plnokrevníci (angličtí i arabští) a lehčí zástupci amerických plemen (často právě prošlechtění plnokrevníkem), tedy koně předurčení k rychlosti a přitom dostatečně obratní.
Prakticky se zde však může prosadit jakýkoliv kůň, který je dostatečně ochotný, rychlý a obratný. Vždyť mnohonásobným mistrem republiky v barrel race je právě tento teplokrevník...
Jak vybírat westernového koně
Většinou se jedná o koně s nižší kohoutkovou výškou (kolem 160 cm) a atraktivním zbarvením srsti. Málokdo si však uvědomí, že vhodného westernového koně nelze pořídit na pouze podle jeho výšky nebo na doporučení některého z koňských handlířů, který westernový sport nikdy neprovozoval. Někteří z vás již své jisté zkušenosti mají, i u nákupu koní však platí přísloví o chytrákovi, co se spálí, a o tom, že není všechno zlato, co se třpytí. Tento článek budiž pro všechny koupěchtivé chovatele ponaučením, pro vás všechny "ponaučené" alespoň útěchou, že se nezapomíná na osvětu a informovanost ani u tak složitého procesu, jakým koupě koně bezesporu je.
O pomoc při výběru jsme tudíž požádali chovatele, který má dlouholeté zkušenosti s chovem, prodejem i nákupem koní plemene Quarter Horse v Pavlovicích u Přerova, pana Jaroslava Tomčíka.
Mohl byste poradit našim čtenářům a potencionálním kupcům, na jaká kritéria by se měli zaměřit při tom prvotním rozvažování, jakého westernového koně si pořídit? Zaměřme se nyní na laiky, kteří s westernovým sportem teprve začínají.
Zájemci o westernové ježdění by si měli v první řadě ujasnit, čemu se chtějí věnovat, zda chtějí aktivně závodit nebo se vozit pro volný čas, a podle toho by si měli pořídit svého koně. Také se musí rozhodnout, kolik do toho hodlají vložit finančních prostředků a času. Neznamená to, že kůň, dovezený za vysokou částku z USA, může být jediný vhodný pro westernové ježdění. I dobře přiježděný kůň odchovaný v České republice může konkurovat plemenu specializovanému na western, což je Quarter Horse, Paint Horse, Appaloosa.
Která hlediska jsou při výběru koně nejdůležitější?
Westernový kůň by měl splňovat několik kritérií. Mělo by se jednat o kompaktního koně nižší kohoutkové výšky, většinou se uvádí od 142 do 166 cm hůlkové výšky. Měl by ochotně pracovat a mít klidnou vyrovnanou povahu, dále korektní chody, které závisí na korektním postoji, a celkovou přizpůsobivost jezdci.
Je lépe volit pro westernový sport hřebce nebo klisny, jak zkombinovat aktivní ježdění s chovem, na co se více zaměřit?
To si také musí zájemci rozmyslet, jestli chtějí koně chovat nebo závodit. Pro závody je nejideálnějším koněm valach, který nemá říje ani neodchovává hříbata. Hřebci, pokud jsou vychováni, se mohou po připouštěcí sezóně účastnit závodů, ale už jsou pro zkušenějšího jezdce. Klisna, pokud má hříbata nebo je březí, již tak vhodná pro sportování není.
Víme, že westernový sport je různorodý, co do obsahu jednotlivých soutěžních disciplín. Většina zájemců z řad laiků se domnívá, že existuje tzv. univerzální westernový kůň. Co si o tom myslíte vy?
Takový kůň se dá také koupit, ale příliš často se nevyskytuje ani v Americe, víceméně jsou koně specializovaní na určitý druh westernového sportu. Jsou koně, kteří se účastní soutěží Halter, Pleasure, Western Riding a Trail, dále koně, kteří se specializují na disciplínu Reining nebo Working Cow Horse. Další specialisti sevěnují práci s dobytkem, což jsou koně na Cutting. Jiná sorta koní se používá na rychlostní soutěže, tj. Barrel Race a Pole Bending.
Dosud jsme vesměs hovořili o koních amerických plemen, kteří jsou pro western dá se říci nejvhodnější a jejichž přirozené i chovatelským postupem zdokonalené vlastnosti je k tomuto sportu předurčují. Co však poradit méně movitým zájemcům, jejichž dosažitelným cílem je například český teplokrevník? Právě zástupci tohoto plemene a jejich kříženci totiž bývají často v inzerátech nabízeni jako "vhodní pro western".
Já osobně si myslím, že vhodnější než český teplokrevník je nějaký klidnější anglický plnokrevník, který neprodělal drastickou závodní kariéru a má v pořádku pohybový aparát a nervovou soustavu. Samozřejmě i český teplokrevník může být vhodný, pokud to není zrovna Hunter s výškou 180 cm, jelikož jsou soutěže, kde by byl v nevýhodě proti menším koním. Takovými disciplínami jsou například Trail nebo Pole Bending, kde jsou předepsány rozměry překážek a velký kůň má potíže se do nich vměstnat.
Na co se zaměřit při výběru koně z hlediska jeho povahy a temperamentu?
V první řadě je třeba zvážit kritéria jezdce, zda se jedná o zkušeného jezdce nebo začátečníka. Zkušený jezdec si poradí i s temperamentnějším koněm, kdežto začátečník by si měl vybrat pro sebe koně spíše klidnějšího a pohodlnějšího.
Kupující si tedy rozmyslí, pro jaký účel si westernového koně pořídí a určí si finanční částku, kterou je do toho ochoten investovat. Předpokládáme, že má dobré zázemí pro chov a péči o koně již zajištěno. Na koho se má při koupi obrátit, má-li například zájem o plemeno Quarter Horse?
Koně může zakoupit z více zdrojů, může mu někdo ze známých poradit, kde koně pořídit. V dnešní době je možné se obrátit i na dovozce koní, ale u těch by měl zájemce trvat na tom, že si koně vybere sám a podívá se na něj ještě před dovozem, aby pak nebyl zklamaný, že koupil koně jiného nebo třeba zdravotně postiženého. Také má možnost vypravit se za oceán sám, pokud disponuje vyšší finanční částkou, a koně si vybrat na některém ranči nebo u nějakého trenéra a přivézt si jej do republiky jako soukromá osoba. Což obnáší fakt, že musí mít zaplaceného vybraného koně, který absolvuje 4é dní karantény ve Spojených státech a musí si zajistit leteckou společnost, která mu koně přepraví do Evropy (pro nás nejbližší Frankfurt v SRN nebo Brémy, další lety jsou směřovány do Lichtenštejnska a jsou o 1000 dolarů levnější než ty německé linky). Také si musí na Ministerstvu zemědělství ČR vyřídit dovozní povolení na dovoz koně z určitého státu, což stojí tisícikorunový kolek, a musí si zajistit pro koně karanténu v tuzemsku s veterinárním dohledem, za což také hradí poplatky. Když tohle vše absolvuje, má dovezeného koně a může s ním začít pracovat. Také se rozhodne, jestli si ho dá k nějakému trenérovi a nebo se mu bude věnovat sám.
Jaké doklady si má vyžádat při importu koně z USA a jeho následné registraci v České republice?
Nechá-li si zájemce koně dovézt od stávajících dovozců v ČR, měl by se přesvědčit, že veškeré formality souhlasí a jsou zaplacené poplatky při převozu koně. To znamená, že bývalý majitel musí koně odhlásit a mít zaplacený poplatek u Quarter Horse Association a dále musí být na koně vypsán transfer. Nový majitel koně, který jej doveze do republiky, zase musí koně nahlásit do Quarter Horse Association a zaplatit přihlašovací poplatek (asi 15 dolarů). Poté mu zapíší, že je majitelem koně a kde ten kůň je.
Bez těchto formalit a poplatků mu nevydají osvědčení o původu koně. Zajisté by si měl zkontrolovat podle rodokmenu koně - na jehož zadní straně jsou zakresleny veškeré odznaky a výžehy - jestli tyto znaky skutečně souhlasí se znaky dovezeného koně. Musí se ujistit, že byly zaplaceny veškeré poplatky, transfery apod. Pokud si nechá dovézt březí klisnu, měl by vyžadovat připouštěcí lístek označený identifikačním číslem majitele klisny a jeho podpisem. Lístek musí být originál, tj, hnědobílý - žádné kopie by neměl přijmout a vždy požadovat také originál původu.
Pokud by se chtěl kupující vyhnout zdlouhavým peripetiím s vyřizováním dovozních formalit a starostem s koupí koně přímo ze zahraničí, má ještě možnost obrátit se na některého z tuzemských chovatelů koní, kterých v dnešní době přibývá. Mám na mysli chovatele amerických plemen Quarter Horse, Paint a Appaloosa. Jak v tomto případě postupovat a které formality si při koupi vyžádat, aby se nemohlo kupujícímu stát, že by doslova naletěl?
Bude-li koně kupovat v České republice, tak musí postupovat podle zvyklostí panujících v tomto státě - zajede si koně prohlédnout, popřípadě si s sebou vezme veterináře, který mu koně prohlédne. Hlavně musí sepsat smlouvu s prodávajícím, aby pak při zjištění nějakých eventuálních závad mohl koně reklamovat nebo případně i vrátit v určité zákonné lhůtě (u nás do 40 dnů), jako vadu právní domněnky za skryté vady. Také by se měl zajímat o zdravotní stav koně, zda má uděláno vyšetření nezbytné pro převoz, dále o jeho povahové vlastnosti, chování ve stáji i pod sedlem a v neposlední řadě o jeho kariéru a dosažené výsledky. Měl by si ho vyzkoušet (aby nekoupil zajíce v pytli) a také si rozvážit, kterého koně na co chce a zdali mu vyhovuje.
Westernové ježdění - trail
Trail je disciplína, která simuluje pohyb koně v terénu plném přírodních (brody, padlé stromy) nebo lidmi vytvořených překážek běžných v terénu (branky, mostky). Úkolem jezdce je projet trasou vyznačenou na plánku. Na trase je nejméně šest překážek, které musí kůň předepsaným způsobem překonat. Mezi překážkami se koně pohybují krokem, klusem a cvalem, podle toho, který chod je v daném úseku předepsán.
Nejméně hodinu před zahájením soutěže musí být vyvěšen plánek vypsané úlohy. V nynější éře internetu bývá však úloha i několik týdnů předem zpřístupněna veřejnosti, nebo může být rozeslána s propozicemi závodů. Úloha musí odpovídat pravidlům, která uvádějí seznam povinných a volitelných překážek, jejich parametry a rozměry i vzdálenosti mezi jednotlivými překážkami v závislosti na tom, jakým chodem se bude kůň mezi nimi pohybovat. Úlohu může vypsat pořadatel, ale řada z nich nechává tuto tvůrčí činnost na rozhodčího, který má beztak právo vypsanou úlohu dle uvážení měnit (zejména proto, aby bylo vše přesně v souladu s pravidly).
Nahlédnete-li do listin rozhodčího, zjistíte, že každá startující dvojice má v řádku pro hodnocení ke každé překážce dvě kolonky umístěné nad sebou. Do horní kolonky se zapisují trestné body (penalizace), do spodní hodnocení, jakým způsobem byla překážka překonána. Do kolonky dané překážky se také započítává hodnocení chodu, kterým se kůň k překážce přibližuje. Pokud je jízda bezchybná, bude tedy horní řádka prázdná a ve spodní bude u každé překážky hodnocení od -1 a 1/2 do 1 a 1/2 bodu. Toto hodnocení v sobě zahrnuje, jak plynule a pěkně nebo naopak s odporem a nesoustředěně kůň danou překážku překonal a není nijak závislé na penaltových bodech. I kůň, který získá penalty, může mít na dané překážce plusové ohodnocení, nebo si z technicky čistě projité překážky odnést mínusové body.
Po skončení úlohy se všechny penaltové body sečtou a zapíší do patřičné kolonky. Ve vedlejší kolonce pak bude celkové skóre. To se určí způsobem, že se od hodnoty 70 odečte součet penalt a připočítají (v případě mínusových hodnocení odečtou) body ze spodního řádku. Kdo získává více bodů, vítězí.
Dříve než se dostaneme k tomu, které překážky jsou povinné (tedy setkáme se s nimi na každé soutěži) a které volitelné, řekněme si, jaké překážky nás na oficiálních závodech nemohou nikdy potkat.
Hlavním kritériem pro určení, zda překážka může být součástí trailu, je bezpečnost koní. Proto nesmí být na překážkách ostré hrany a povolené nejsou ani plastové trubky nebo polena naskládaná na sebe tak, že by se mohla sesypat. Dále kůň nesmí být nucen vstupovat na nic pohyblivého. S houpacím můstkem se tedy potkáme pouze na show, ne na oficiální soutěži. Na různých jezdeckých hrách se můžeme setkat s úkolem sesednout a obejít koně. Na westernových závodech je však zakázáno nařizovat jezdci sesednout, natož koně obcházet. Taktéž oblíbené procházení pneumatikou není na soutěžích povoleno. Procházení plamenem nebo dýmem je disciplína pro filmové nebo policejní koně, v trailu se s ním nesetkáme. Také zde nesmí být žádné skoky přes překážky, pro výšku kavalet jsou přesně daná pravidla. Na trati se také nesetkáte se zvířaty - ani živými, ani jejich kůžemi apod. Cílem stavitele trati není koně splašit, ale postavit bezpečnou trať s přiměřenou náročností podle typu soutěže.
Obr. 1: Skok přes oheň je sice atraktivní překážka, avšak na oficiální soutěži se s ní zcela jistě nesetkáte.
Kromě dotknutí se značek vymezujících překážku jsou časté následující chyby:
Šlápnutí na překážku

Této chyby se většinou kůň dopouští ve zmatku, když se snaží rychle nějakým způsobem naskládat nohy do požadovaného úzkého prostoru a nedává přitom dostatečně pozor, kam šlape. Za tuto chybu by obdržela soutěžní dvojice penalizaci.
Vyšlápnutí ven z překážky
Pokud kůň šlápne ven z překážky, obdrží více penaltových bodů než za stoupnutí na překážku. Většinou však kůň přešlápne ven úplně - trailový kůň totiž moc dobře ví, že na kavalety se nešlape.
Na úspěšném překonání překážky hraje velkou roli nájezd.
Rozkopnutí překážky hned na začátku je velmi nepříjemnou situací. Jestliže se kůň překážky při najíždění dotkne, nebo do ní kopne, obvykle již moc dobře sám ví, že je něco špatně a na jeho soustředění a celkovém chování se to projeví. Může dojít i k odmítnutí poslušnosti, které je penalizováno. Za třetí odmítnutí poslušnosti následuje nejobávanější penalizace - nulové skóre. Mimo to se často tyče po kopnutí rozházejí takovým způsobem, že je již velmi obtížné překážku dokončit.
Za porušení překážky je dvojice ohodnocena rovněž penaltovými body.
Při pohybu v překážce (zejména v zatáčkách, nebo jsou-li značky hodně blízko sebe) musí jezdec občas zkontrolovat, jak blízko jsou nohy koně u překážky, kterým směrem přesně se má dál vydat, případně pokud došlo ke kontaktu s překážkou, zda není porušena takovým způsobem, že bude nutné změnit strategii překonávání.
Je však dobré si uvědomit, co takové ohlédnutí udělá s celkovou pozicí jezdce. Zejména pokud je kůň při ohlížení jezdce v pohybu, může mu změna pozice jezdce vnést do pomůcek zmatek. Pak musí jezdec nejen řešit zapeklitost překážky, ale zároveň i své často protichůdné pomůcky, které koni svou změnou pozice v sedle dává.
Kromě penaltových bodů je každá překážka ohodnocena plusovými nebo mínusovými body podle stylu, jakým je překonávána. I když se dvě soutěžní dvojice nedopustí žádné chyby vedoucí k penalizaci, na jediné překážce může rozdíl jejich hodnocení dosáhnout až tří bodů.
Je-li kůň ztuhlý, zvedá hlavu, otvírá hubu, nedodržuje správný nohosled, nebo překážkou jen ledabylně spěchá, aniž by se soustředil na vedení jezdce, získá obvykle mínusové body.
Kladně je hodnocena plynulost v dobrém nohosledu, soustředěnost a ochotné podrobení se jezdcovu vedení.
Pokud kůň půjde celou překážkou tak, jak je právě zachycen na snímku, kladné hodnocení ho nemine

Na začátku si koně přistavíme k brance tak, abychom pohodlně dosáhli na závoru nebo jiný obdobný mechanismus, kterým se branka otvírá.
Nejsnáz se manipulace s tímto zařízením provádí tehdy, stojí-li kůň rovnoběžně s brankou.
Na obrázku je kůň připraven na otevření a projití branky čelem napřed.

Po otevření kůň prochází brankou.
Kůň by neměl spěchat, ale dávat celou dobu pozor na přání jezdce.

Za ztrátu kontroly nad brankou by následovala vysoká penalizace.

Úspěšným dokončením překážky je zavření branky.

Kůň na začátku stojí hlavou směrem k pohyblivému dílu branky.
Po otevření petlice popojde dopředu, aby mohl následně začít couvat do škvíry, která vznikne, pokud kůň lehce ustoupí zádí směrem k brance.
Kdyby v couvání pokračoval, bude muset jezdec branku pustit.
V této fázi také často ke ztrátě kontroly nad brankou dochází.
Kůň nyní musí začít ustupovat směrem k brance, která se zároveň s ním pohybuje.
Pro nezkušeného koně je to často těžko pochopitelný povel. Navíc pokud by se kůň od branky chtěl vzdálit, buď musí jezdec branku pustit, nebo se musí v sedle naklonit směrem k brance, čímž se mu zhorší možnost získat nad koněm opět kontrolu.
Kůň na obrázku však ukazuje, že ví, co se od něj u branky očekává a pohybuje se podle přání jezdce.

Překážka je ukončena opětovným zavřením branky.

Podobně pokud vedeme koně obouručně na kroužkovém udidle, zde u branky s ním musíme manipulovat pouze jednou rukou, ve druhé ruce budeme držet branku.
Variací, jak naskládat kavalety, je mnoho. Mohou být položeny za sebou, do vějíře, cik-cak (ve tvaru w) a mohou být též součástí nějaké další překážky.
Vejít se v předepsaném chodu do místa vymezeného kladinami a nezavadit o žádnou z nich nohou nemusí být zdaleka tak jednoduché, jak to na první pohled vypadá. Pro krok je vzdálenost mezi nimi pouhých 40-60 cm. (U přizvednutých, jako na obrázku, je to 55-60 cm). Přitom i každé lehké dotknutí se kavalety je penalizováno.
Pro klus je vzdálenost mezi kladinami stanovena na 90-105 cm. Vždy, když kladiny neleží přímo za sebou, ale tvoří např. vějíř, je předepsaná vzdálenost měřená na trase vedoucí přes střed kladin. Proto zde může jezdec trochu taktizovat a zvolit si trasu, která je pro délku chodu jeho koně optimální. Stejné pravidlo platí pro měření výšky přizvednutí, které může být v kroku do 30 cm, v klusu a ve cvalu do 20 cm.
Rovněž na překonání kavalet je hodnocen styl, se kterým je překážka překonávána. Kladně je hodnoceno, pokud kůň věnuje překážce patřičnou pozornost. Neměl by před překážkou ani v ní zpomalovat ani zrychlovat.
Na dalším obrázku vidíme koně, který překonává překážku korektním chodem, dává si dobrý pozor, aby nezavadil o kladinu. Přesto je zde cítit určité napětí. Pokud by se jezdci podařilo koně přesvědčit, aby sehnul hlavu k překážce, dosáhl by ještě lepšího dojmu.
U dalšího koně je patrné pěkné soustředění na překážku. Takové soustředění získává v dojmu plusové body.
Cvalové kladiny jsou od sebe vzdáleny 180-210 cm. Při pohybu mezi překážkami i v překážce by měl kůň předvádět předepsané chody čistě, a to i mezi kavaletami, tedy cval by měl být trojdobý chod. Právě pravidelnost chodu se často poruší na cvalových kavaletách, kdy je kůň nucen se vejít do omezeného prostoru mezi kavaletami.

Dále se v trailu často setkáme s bočním chodem nad překážkou, která může být až 30 cm vysoká. Nejčastěji jsou však takto překonávány tyče ležící na zemi. Klasickou překážkou na boční chod jsou 3 tyče seskládané do tvaru T. Kůň zde musí zastavit nad první tyčí tak, aby ji měl mezi předníma a zadníma nohama. Pak nad tyčí ustupuje směrem k dalším tyčím.

Na konci první tyče musí předníma nohama přejít mezi tyčemi nad druhou tyč, tedy provede něco jako čtvrtobrat kolem zádi, a pokračuje v bočním chodu nad druhou tyčí. Na konci této tyče zastaví a jde bočním chodem nad ní zase zpátky.

Nyní je potřeba vykonat opět čtvrtobrat, tentokrát kolem předních nohou, aby se kůň dostal nad třetí tyč. Konce tyčí jsou od sebe vzdáleny pouhých 45 cm. Pohyb nohou tedy musí být na centimetry přesný, aby kůň o kladinu nezavadil.

I poslední z tyčí je překonávána bočním chodem. Tato překážka je poměrně náročná na soustředění a ochotu koně, který musí dávat velký pozor, kam klade nohy, a přitom absolvuje poměrně dlouhou trasu pouze v bočním chodu.

Součástí trailu může být také slalom v kroku nebo v klusu. Pro klus musí být vzdálenost mezi překážkami minimálně 180 cm.

V trailu také může být požadováno, abyste si, sedě na koni, oblékli a zase svlékli plášť proti dešti (tento manévr je velmi praktický, pokud s koňmi jezdíte na vandry), nebo vybrat a opět naplnit poštovní schránku, či přenášet nějaký předmět po trati trailu. Například může být přenášeným předmětem vlajka stojící v kuželu, kterou je nutné přemístit do jiného kuželu. Větrné počasí v takovém případě může z překážky učinit pěkného bubáka, ale dobrý trailový kůň zvládne situaci s klidem.


Častou překážkou bývá překonání dřevěného mostku. Mostek nesmí být pohyblivý (houpačka) a je překonáván vždy pouze v kroku.
Někdy bývá překonávání mostku ztíženo doplněním kladin, kdy kůň musí šlápnout do prostoru vymezeného kladinami.

Málo častou, ale o to záludnější překážkou je vodní příkop. Ne příliš časté zařazování této překážky do trailu je zřejmě způsobeno náročností přípravy této překážky. Vodní překážka nesmí mít kovové či kluzké dno, ostré hrany, musí být dostatečně velká, aby se do ní vešel kůň, a přitom by měla být snadno mobilní, aby se dala rychle nachystat i uklidit. Pokud však pořadatel vodní příkop připraví, úlohu tím patřičně zatraktivní - jak pro jezdce, tak pro diváky. Když se na kolbišti zaleskne voda, může to i zkušeného koně překvapit.

Dobrý trailový kůň si však dá říct a i přes pochybnosti do té podivnosti vleze.

To, že se kůň odhodlá vejít, ještě nemusí znamenat vítězství. Zde se kůň přes protest jezdce rozhodl překážku předčasně opustit.

O to větší radostí pro jezdce je, když kůň zachová klid a poslušně vodou projde.

Překážky se mohou také kombinovat, nebo najíždět v jedné úloze vícekrát z různých stran (například jednou můžete mezi tyčemi couvat a po chvíli na ně najíždět kolmo a překonávat je jako kavaletky). Častou kombinací je boční chod a couvání. V zobrazené překážce tvaru U je např. úkolem pro dvojici jedním ramenem do U vjet, poté jít nad prostřední kladinou bočním chodem v prostoru omezeném zepředu i zezadu dalšími kladinami...

... a následně z překážky vycouvat.
